اهمیت حمل مصالح و نخاله در ساخت‌وساز

حمل نخاله در تهران

با افزایش جمعیت، ساخت‌وساز نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است. ساختمان‌های قدیمی به‌مرور زمان جای خود را به ساختمان‌ها و سازه‌های لوکس و چندطبقه امروزی دادند. ساخت‌وساز هر بنایی، مراحل بسیار گسترده و پیچیده‌ای دارد که هر مرحله باید در بهترین حالت و توسط متخصصین آن انجام شود. یکی از ابتدایی‌ترین مراحل در ساخت‌وساز، حمل مصالح و نخاله است که یکی از مهم ترین و اساسی‌ترین مراحل در امر خاکبرداری و عملیات خاکی می‌باشد. درصورتی‌که حمل مصالح و نخاله به شکلی حرفه‌ای انجام شود، می‌توانید به بهترین شکل، زمان ساخت‌وساز را کنترل کنید. همچنین این امکان برای شما فراهم می‌شود که نظم بیشتری به کار ساخت‌وساز ببخشید. شاید در نگاه اول، این فعالیت چندان مهم و اساسی به نظر نرسد اما به شکل غیرمستقیم تأثیرات زیادی بر کیفیت نتیجه نهایی می‌گذارد.

اهمیت دسترسی سریع به مصالح ساختمانی

برای آشنایی بیشتر با اهمیت حمل مصالح و نخاله، باید حمل هر یک از این موارد به‌صورت مجزا آشنا شوید. مصالح، مهم‌ترین بخش از ساخت‌وسازها هستند. کمبود بی‌اهمیت‌ترین و کم‌ارزش‌ترین مصالح نیز می‌تواند خلل بزرگی در روند کار ایجاد کند. معمولاً تأمین این مصالح کار چندان سختی نیست. بنابراین بسیار مهم است که حمل آن در زمان مقرر صورت بگیرد.

معمولاً در اغلب ساخت‌وسازها، بنا بر تشخیص متخصصین، مصالح به‌صورت دوره‌ای به محل مورد نظر حمل می‌شوند. در واقع اگر تمامی مصالح به‌صورت یکجا خریداری شوند، هزینه زیادی را به همراه دارند. همچنین نگهداری از آن‌ها سخت بوده و فضای زیادی را اشغال می‌کنند. بنابراین بهتر است مصالح به‌صورت دوره‌ای وارد کار شوند. برای این منظور، باید از تیمی حرفه‌ای کمک بگیرید تا در زمان‌های مشخص شده، بدون هیچ تأخیر و مشکلی، مصالح را به دست شما برسانند.

اهمیت تخلیه نخاله‌های ساختمانی چیست؟

حمل مصالح و نخاله ساختمانی به یک میزان اهمیت دارند. نخاله یا ضایعات ساختمانی به مواردی گفته می‌شود که طی ساخت‌وساز یا تخریب سازه‌ها ایجاد می‌شوند. در برخی مواقع ممکن است این نخاله‌ها ناشی از تخریب سازه قبلی باشند. بنابراین بسیار مهم است که محیط مورد نظر برای ساخت‌وساز، خالی از هرگونه ضایعات و نخاله باشد تا مانع کار نشود. در طول ساخت‌وساز نیز در هر مرحله، نخاله‌های بسیار زیادی تولید می‌شود که حمل و جابه‌جایی آن‌ها به مرتب بودن محیط کمک می‌کند. در واقع وجود نخاله‌ها باعث اشغال فضا و شلوغی آن می‌شوند. شلوغ ‌شدن فضا نیز ممکن است مشکلاتی مانند گم‌ شدن ابزار کار و حتی هدر رفتن برخی مصالح را به همراه داشته باشد. به همین جهت بهتر است حمل مصالح و نخاله در زمان‌های نزدیک به هم انجام شود تا پس از حمل نخاله، فضای کافی برای مصالح به وجود بیاید.

حمل نخاله ساختمانی

انواع نخاله و مصالح ساختمانی

نخاله و مصالح شامل محصولات یکسانی می‌شوند. تمامی مصالح ممکن است طی فرایند ساخت‌وساز، تبدیل به نخاله شوند. رایج‌ترین و مهم‌ترین مصالح و نخاله ساختمانی به شرح زیر است:

 • سیمان ‌سفید یا سیاه
 • شن و ماسه
 • انواع گچ
 • پوکه معدنی
 • انواع آجر و بلوک
 • ایزوگام
 • فوم و یونولیت
 • آهن‌آلاتی نظیر تیرچه و میل‌گرد و میخ‌های ریز و درشت
 • انواع سیم‌های مورد نیاز برای برق‌کشی و یا کابل تلفن
 • لوله‌ها از جنس‌های مختلف
 • مواردی همچون درب و پنجره

ماشین حمل مصالح و نخاله

یکی از نکات مهمی که در حمل مصالح و نخاله ساختمانی وجود دارد، ماشینی است که این کار را انجام می‌دهد. نیسان، کامیونت و کامیون از رایج‌ترین وسایل نقلیه‌ای هستند که برای حمل این مواد، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در میان تمام گزینه‌هایی که برای این کار وجود دارند، کامیون‌های کمپرسی بهترین گزینه هستند. کامیون کمپرسی تا حدود زیادی به کاهش حجم کار کارگران کمک می‌کند. چراکه در هنگام تخلیه بار توسط این نوع کامیون، نیازی نیست که چندین نفر درگیر شوند. به همین جهت کارگران می‌توانند مشغول فعالیت‌های ساخت‌وساز باشند تا مشکلی در زمان‌بندی تحویل کار پیش نیاید. به بیان واضح‌تر باید این‌گونه گفت که قطعاً حمل مصالح و نخاله به ‌دفعات در ساخت‌وساز تکرار می‌شود. اگر طی هر مرحله حمل، تعدادی از کارگران درگیر این عملیات شوند، زمان زیادی به هدر رفته و حجم چشمگیری از کار، به تعویق می‌افتد.

یکی از ماشین‌آلات و تجهیزاتی که در برخی مواقع برای حمل نخاله مورد استفاده قرار می‌گیرد، لودر و مینی لودرو انواع مختلف بیل مکانیکی هستند. این دو ماشین کمک می‌کنند تا فرایند بارگیری کامیون کمپرسی با سرعت بیشتری انجام شود. در واقع با استفاده از این ماشین‌آلات دیگر نیازی به استفاده از چندین نیروی انسانی نیست. همین امر درنهایت باعث می‌شود تا در زمان انجام کار، صرفه‌جویی شود.

لازم به ذکر است که حمل با ماشین‌هایی مانند نیسان و کامیونت برای ساختمان‌هایی با ابعاد کوچک که نیاز به مصالح چندانی ندارند، انجام می‌شود. برخی از عملیات ساخت‌وساز به حدی جزئی هستند که نیازی به استفاده از کامیون‌های کمپرسی یا لودر نیست. در این موارد کارگران می‌توانند وقت خود را به تخلیه یا بارگیری برای حمل مصالح و نخاله اختصاص دهند.

جا به جایی نخاله های ساختمانی

هزینه حمل مصالح و نخاله چگونه محاسبه می‌شود؟

هزینه ثابتی برای حمل مصالح و نخاله وجود ندارد. این هزینه به موارد بسیاری وابسته است که مهم‌ترین آن‌ها مسافتی است که باید طی شود و همچنین میزان باری که باید حمل گردد. هر چه مسافت افزایش یابد، هزینه حمل نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین افزایش میزان مصالح یا نخاله باعث می‌شود که شما ملزم به استفاده از ماشین‌آلاتی مانند کامیون کمپرسی شوید که درنهایت این مورد نیز منجر به افزایش هزینه حمل می‌گردد.

در کنار این موارد، هزینه تخلیه مصالح یا بارگیری نخاله‌ها هم اهمیت دارد. درصورتی‌که تمایل داشته باشید در کنار حمل مصالح و نخاله، تخلیه و بارگیری آن هم انجام شود، باید هزینه بیشتری را بپردازید. همان‌طور که اشاره شد در برخی مواقع ممکن است نیازمند استفاده از لودر و مینی لودر برای بارگیری نخاله باشید که این بخش نیز هزینه مجزایی دارد.

در یک نگاه کلی شاید این‌گونه به نظر برسد که هزینه حمل مصالح و نخاله  بالاست اما باید یادآور شد که انجام این کارها به‌صورت حرفه‌ای و با ماشین‌آلات پیشرفته، باعث می‌شود که کارگران زمان خود را صرف این عملیات نکنند و درنهایت کار ساخت‌وساز با سرعت بیشتری به اتمام می‌رسد. حتی اگر هزینه حمل مصالح و نخاله زیاد به نظر برسد، قطعاً در طول زمان مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

چنانچه به دنبال یک تیم حرفه‌ای هستید که با مناسب‌ترین هزینه، حمل مصالح و نخاله پروژه‌های شما را انجام دهد، شرکت خاکبرداران تجهیز پایتخت آماده خدمت‌رسانی به شماست.

سیمان تیپ 2 سبزوار
/5
115,000

تومان

گچ و خاک خجسته سمنان محسن
24,500

تومان

سیمان سفید تهران
/5
142,000

تومان

گچ و خاک سیلور ساوه
5.00/5
29,000

تومان

گچ ساوه طلایی
5.00/5
34,000

تومان

39,900

تومان

640,000

تومان

790,000

تومان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو کردن